CANIAS ERP En İyiler Arasında

CANIAS ERP En İyiler Arasında

Yazılım sektörünün prestjili araştırma firması Trovarit’in avrupa genelinde gerçekleştirdiği araştırmada CANIAS ERP, “ürün kalitesi” ve “müşteri memnuniyeti” alanlarında aldığı başarılı sonuçlarla “liderler” arasındaki konumunu sağlamlaştırdı; 2012-2014 yılları arasında en büyük gelişimi gösteren ürün oldu.


ERP ve iş süreç yazılımlarının seçimi ve uygulanması alanında bağımsız danışmanlık hizmetleri veren pazar araştırma şirketi Trovarit AG’nin iki yılda bir gerçekleştirdiği “ERP Deneyimi – Müşteri Memnuniyeti / Yararlar, Beklentiler” araştırmasının sonuçları ekim ayında açıklandı.

IAS’nin kurumsal planlama yazılımı CANIAS ERP, “ürün kalitesi” ve “müşteri memnuniyeti” alanlarında aldığı başarılı sonuçlarla liderler arasındaki konumunu sağlamlaştırdı. Computerwoche’de yayımlanan ve Trovarit’in araştırmasını değerlendiren bir makaleye göre IAS, bu sonuçlar ile ERP tedarikçilerinin “şampiyonları” arasında yer aldı.

Sezer: “Sonuçlar doğru yolda olduğumuzu gösterdi.”

IAS Almanya Genel Müdürü Cansever Sezer, araştırma sonuçlarını “Kullanıcılarımızın verdiği, ortalamanın çok üzerindeki puanlar ve CANIAS ERP ile ‘en iyiler’ kategorisinde yer almış olmak, bizi çok sevindirdi. Bu sonuçlar bize hem doğru yolda olduğumuzu gösterdi hem de müşterilerimize çok daha iyi hizmet verebilmek için daha çok çalışmamız konusunda bizi teşvik etti” dedi.

Sezer ayrıca, Trovarit’in araştırmasının, GPS Araştırma Şirketi’nin 2014 yılında gerçekleştirdiği Mükemmellik Araştırmasında aldığı “çok iyi” notunu bir kez daha teyit ettiğini de söyledi.

CANIAS ERP İlk Üçte

Avrupa genelinde gerçekleştirilen araştırma sonunda “en iyiler” klasmanında yer almayı başaran CANIAS ERP, kendi hedef grubu olan “Orta Ölçekli İşletmeler” tarafından “en iyi üç ERP çözümü” arasında değerlendirildi.

Bu başarılı sonuçta, yazılımın yanı sıra aldıkları hizmetten de memnun CANIAS ERP kullanıcılarının olumlu değerlendirmeleri etkili oldu: CANIAS ERP kullanıcıları, 1-5 puan skalasında, “Sistemden Genel Memnuniyet”lerini ortalama 4.2; “Tedarikçiden Genel Memnuniyet”lerini ise ortalama 4.3 puan olarak belirtti.

Esneklik Kategorisinin İkincisi

Ayrıca CANIAS ERP, “Adaptasyon ve Esneklik” kategorisinde ortalamanın çok üzerinde puan alarak bu kategorinin ikincisi oldu.

En Çok Gelişme Gösteren Ürün

Araştırma sonuçları, CANIAS ERP’nin son iki yılda gösterdiği önemli gelişmeye de dikkat çekti. ERP yazılımlarının 2012 – 2014 yılları arasındaki değişimlerini gösteren “eğilim grafiği”nin de lideri olan CANIAS ERP, “en çok gelişme gösteren ürün” olarak değerlendirildi.

“Yazılım Sürümü” veya “Güncelleme Hizmetleri ve Yeni Sürümler” gibi iyileştirmeler, CANIAS ERP’nin puanını yükseltti. “Formlar ve Raporlar” bölümünde de CANIAS ERP, 2012’ye kıyasla çok daha güçlü olduğunu gösterdi; pazar ortalamasının çok üstünde bir noktada konumlandı.

CANIAS ERP ve Fiyat Kalite/Dengesi

CANIAS ERP “Fiyat/Kalite Dengesi” ile de kullanıcılarından çok iyi puanlar almayı başardı. CANIAS ERP’nin fiyat/kalite dengesine ortalama 4.4. puan veren katılımcılar, yazılımın fiyatını genel memnuniyetleri ile karşılaştırırken de ortalama 4.2 puan verdiler.

Araştırma sonuçları, iyi bir ERP sisteminin fiyat ile kalitesi arasında bir uyum yakalamasının ve ERP yatırımlarına ilişkin maliyetlerin azaltılmasının önemini ortaya koydu. Katılımcıların yaklaşık yüzde 23’ü, ERP yatırımlarının maliyetlerinin hizmet ve ürün kalitesiyle orantılı olması gerektiği konusunda görüş bildirdi.

ERP Yazılımlarından Beş Büyük Beklenti

Araştırma raporuna göre, ERP yatırımlarında en önemli beklentiyi, yaklaşık yüzde 70’lik bir oranla “işlevsellik” oluşturdu. Onu yüzde 41’lik bir oranla “pratik kullanım/KOBİ’ler için uygunluk”, yüzde 40’lık bir oranla “esneklik”, yüzde 33’lük bir oranla “maliyet/fayda dengesi” ve yüzde 30’luk bir oranla “tedarikçilerin uzmanlık ve deneyimi” takip etti.  Raporda ayrıca “esnekliğe verilen önemin son on yılda büyük bir artış gösterdiği” de vurgulandı.

En Yüksek Katılım Almanya’dan

2014 yılında gerçekleştirilen araştırma kapsamında Trovarit, ERP kullanıcılarına, ERP projelerine ve tedarikçilerine ilişkin kanaatlerini sordu. Toplam 2 bin 689 ERP kullanıcısı firmanın katıldığı araştırmada, 2 bin 393 giriş dikkate alındı. Araştırmaya katılan firmaların yaklaşık yüzde 70’i Almanya’dandı. Onları İsviçre, Avusturya ve Türkiye’den katılımcılar takip etti.