Ne söylediler?

Firmanızdan biraz bahsedebilir misiniz?TTAF Genel Müdürü Canias ERP Röportajı

TTAF Savunma olarak, kendimizi, büyük firmaların geliştirilmiş kapasite birimi olarak görüyoruz. İş yaptığımız firmaların, üretim kapasitelerini arttıran, bir iç birimi gibi çalışıyoruz. İş ortaklarımız, bizi, “kafası Avrupa’da, kendisi Ankara’da olan bir firma” olarak tanımlıyor. İşimizi, her zaman, en yüksek kalite standartlarına göre yapıyoruz. Bir projeye başladığımızda, müşterimiz, bu standartları zorunlu kılmasa da uyguluyoruz; zaten başka türlü iş yapmayı da bilmiyoruz. Genç, dinamik ve yenilikçi bir ekibimiz var. TTAF Savunma’da herkes, işin en iyi şekilde tamamlanmasına odaklanır. Bunun için de sorumluluk, yetki ve inisiyatif alır. Bu sayede hem kurumsal bir yapıya sahibiz hem de kurumsal yapının getirebileceği hantallıktan uzağız. Bugüne kadar, kablaj ve elektromekanik montaj konularında, çok sayıda projede başarıyla görev yaptık. Önümüzdeki dönemde de hem mevcut hem de yeni projelerle yolumuza devam edeceğiz; ayrıca, kendi ürünlerimizi de geliştireceğiz.

TTAF Savunma platform üreticilerine, kablaj ve elektromekanik montaj hizmetleri sunan, çözüm kümesini, özgün ürünleriyle genişletmeye başlayan, genç ve dinamik bir savunma ve havacılık firmasıdır. TTAF Savunma, bugüne kadar; tekerlekli ve paletli zırhlı araçlar, mayına karşı korumalı araçlar, taktik tekerlekli araçlar, hafif zırhlı araçlar, seyyar yüzücü köprüler ve insansız hava, kara, deniz araçları için kablo ve elektromekanik tasarım, prototipleme ve seri üretim işlerini başarıyla gerçekleştirdi ve gerçekleştirmeye devam ediyor.

Canias Erp ile nasıl tanıştınız? Öncesinde herhangi bir yazılım kullanıyor muydunuz?
TTAF Ekibi Canias ERP Kullanıyor

Canias Erp öncesi firmamızda daha küçük boyutlu muhasebe tabanlı bir yazılım kullanılıyordu. Firmamızın genel döngüsünü eski yazılımımızda çevirebiliyorduk fakat ihtiyacımız üretimi detaylandırma ve malzeme ihtiyaç planlamasına dayanınca üretim tabanlı bir yazılım ile yolumuza devam etmemiz gerektiğini anladık. Projelerimizin sayısı arttıkça, üretimde daha sistematik bir yapıya geçmemizin zaruri olduğuna karar verdik. Mevcuttaki yazılımımız üretimde iş merkezleri veya maliyet merkezleri gibi konuların değerlendirilmesinde, parti takibi ile seri numarası takibi kabiliyetinde ve mamul seviyelendirme ve ayrı seviyedeki ürünlerin takibinde eksik kalıyordu. Firmamıza uygun en verimli planlama yönetimi ile ihtiyaç – tedarik ve talep tahmini çalışmalarına yer vermek istediğimiz için üretim tabanlı yazılımları araştırmaya başladık. Canias Erp programının esnek altyapısı tüm ihtiyaçlarımıza karşılık verdi, yazılımı tercih etmemize sebep oldu.

Thales Bilişim ile çalışmaya nasıl karar verdiniz? Sizin için belirleyici özelliği ne oldu?

Yazılım arayışı sürecinde farklı bir ERP tedarikçisi ve Canias Erp’nin başka bir çözüm ortağıyla görüşmeler halindeydik. Diğer firmalar ile satış süreçleri ilerlerken, Thales Bilişim bizimle irtibata geçerek kendilerini tanıttı ve satış aşamasını başarı ile yönetti. Thales Bilişim’in şimdiye kadar sahip olduğu savunma sanayiindeki fazlaca referansı ile aralarından yapmış olduğumuz olumlu referans görüşmeleri kararımızın en büyük etkeni oldu.

TTAF Canias ERP Danışmanlığını Thales Bilişim'den AlıyorERP sisteminin kurulumundan, sistemi kullanmaya başlama sürecine kadar olan dönemde neler yaşadınız?

Firmamız her zaman düzenli ve disiplinli bir ekibe sahipti. Bu sebeple yaşadığımız zorluk, ERP disiplinine ayak uydurmaktan ziyade halihazırda yoğun olan iş planımıza Canias Erp’deki görevlerimizi dahil etmek, veri girişleri ile gerekli test ve kontrollerini sağlamaktı. Rutin işler ile beraber canlıya geçme süreci bize zorluk yaşatsa da ekibimizden herhangi bir şikayet yükselmedi. Ekibimizin ERP yazılımını çok istemeleri, ihtiyacın bizzat onlar tarafından keşfedilmesinin avantajı sayesinde herkes büyük bir özveri ile sürece destek oldu. Burada şundan da bahsetmekte fayda görüyorum, yazılımın firmaya getirdiği fayda bir yana bence en kritik nokta danışman. Firma çalışanlarının motivasyonundan planlamasına, yazılım hakkında eğitimden ürün geliştirmesine tüm bu süreçte en büyük rol önce danışmanın oluyor. Firma çalışanı bir birim çalışırken, Thales Bilişim danışmanı 3 birim çalışıyor. Her firmaya özgü ayrı bir çözüm üretebilme kabiliyetine sahip dinleyici ve gözlemleyici danışman ile motivasyonu yüksek bir ekip sayesinde canlıya geçiş sürecini, herhangi bir ciddi aksaklık yaşamadan başarı ile kaydettik.

Projemiz TTAF Savunma’nın web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.