Ne Söylediler ? | Panelsan

02 Haz 2020

Firmanızdan biraz bahsedebilir misiniz?
Panelsan A.Ş., 2004 yılında tamamı yerli sermaye ile Ankara Polatlı Organize Sanayi Bölgesinde kurulmuştur. Mineral yün, EPS, PUR-PIR yalıtımlı çatı, cephe sandviç panelleri ile EPS yalıtım levhaları ve enjeksiyon ambalaj ürünleri üretimi yapmaktadır.Sektörde sağladığı “güven” duygusu, ARGE yatırımları, kurumsallaşmaya verdiği hassasiyet doğrultusunda vizyon lideri firma durumuna gelmiştir.

Diğer yandan ülkemizin bulunduğu coğrafyadaki stratejik önemi, Panelsan yönetiminin toplam kalite yönetimine verdiği önem, markalaşma yolunda attığı adımlar, faydalı model sertifikaları, standart kalite belgeleriyle yakaladığı uluslararası normlar bir ihracat başarısına dönüşmüş ve artık Balkanlar, Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Afrika ve Avrupa’da 20’ye yakın ülkede ürünleri aranılan ve kullanılan bir marka olmuştur.

Panelsan bugün, Türkiye’nin ilkleri olan yatırımlarının birçoğunda ürünleri ve hizmetleriyle tercih edilmekte; sahip olduğu değerleri kaybetmeden ilk günkü heyecanıyla yoluna devam etmektedir.

Firmanız iş süreçlerini ERP yazılımı ile yürütmeye nasıl karar verdi?

Her geçen yıl büyüyen bir yapı olmaya devam ettik, bu büyüme süresinde ciddi veri birikimi ve takip zorluğu oluşmaya başladı. Bununla beraber bazı süreçlerimizin verimliliğinin ölçülmesi gerektiğini, bazılarının ise sistemsel hızlı rapor ve girişlere ihtiyacı olduğunu gördük. Zaman bizim için çok değerli hale geldi. Kaynaklarımızı doğru planlamak ilk önceliğimiz oldu. Bu nedenlerle tüm süreçlerimizi ERP üzerine taşımaya karar verdik.

Her geçen yıl büyüyen bir yapı olmaya devam ettik, bu büyüme süresinde ciddi veri birikimi ve takip zorluğu oluşmaya başladı. Bununla beraber bazı süreçlerimizin verimliliğinin ölçülmesi gerektiğini, bazılarının ise sistemsel hızlı rapor ve girişlere ihtiyacı olduğunu gördük. Zaman bizim için çok değerli hale geldi. Kaynaklarımızı doğru planlamak ilk önceliğimiz oldu. Bu nedenlerle tüm süreçlerimizi ERP üzerine taşımaya karar verdik.

Canias ERP ile nasıl tanıştınız? Öncesinde herhangi bir yazılım kullanıyor muydunuz?

2013 yılında yeni üretim hattımızın kurulmasıyla birlikte satış pazarlama, satın alma, planlama, üretim, muhasebe ve finans yönetimi gibi süreçlerimizi, yani şirketimizdeki tüm süreçleri uçtan uca tek bir yazılımla yönetebileceğimiz bir çözüm arayışımız oluştu ve bu dönemde Canias ERP ile tanıştık. Daha öncesinde kullandığımız bir yazılım vardı ancak muhasebe kayıt işlemleri ve az da olsa üretim verilerimizi takip edebiliyorduk. İhtiyaçlarımızı tam anlamıyla karşılayamıyor, istediğimiz gibi esneyemiyordu.

Thales bilişim ile çalışmaya nasıl karar verdiniz? Sizin için belirleyici özelliği ne oldu?

Biz öncelikle işine şevkle bağlı, güvenilir, heyecanlı ve istekli ekiplerle çalışmak isteriz. Thales o dönemlerinde genç bir ekip ile bizimle görüşmeye geldi, o heyecan ve istek o gün belliydi. Zaman geçtikçe de güven konusunda da bizi yanıltmadı. İşin mutfağından gelmeleri ve işlerini kendileri yönetmeleri bizim için karar nedeni oldu. Bizde de böyle bir anlayış var projede şantiyeyi uzaktan yönetemezsiniz işin içinde olmalı o sahada bulunmalı, o havayı koklamalısınız.

ERP sistemine geçiş kararı aldıktan sonra ne gibi çalışmalar yaptınız?

Birçok noktada ön çalışmamız ve birikmiş verilerimiz vardı ancak bu verileri Canias ERP geçişi öncesinde tasnif etmemiz gerekiyordu ki daha sağlıklı bir geçiş yapabilelim. Bu noktada üretim ve yönetim danışmanlarımız ile Thales danışmanlarının yönlendirmeleri sonucu verilerimizi Canias ERP sistemine uygun olacak şekilde düzenledik.

Canias ERP üzerinde firmanız için ne gibi geliştirmeler yapıldı? Sizce danışmanlık tecrübesi bu konuda kritik rol aldı mı?

Danışmanlık tecrübesi, ERP projesinin başarısında önemli etkenlerin başında geliyor.

Edinilmiş olan tecrübe, işinizin doğru analiz edilmesi, süreçlerinizin doğru kurgulanması, gerçekten ihtiyacınız olan geliştirmelerin en verimli şekilde yapılması gibi, projelerinize hız katarak ERP projenizin daha verimli olmasında önemli etkendir. Firmamızın içinde bulunduğu sektör oldukça farklı iç dinamiklere sahiptir ve birçok sektörde yer almayan süreçler ve kurgular barındırır. Bu noktada tecrübeli ve işlerinde uzman olan danışmanlarımız ve Canias ERP’nin esnek yapısı bizi oldukça rahatlattı. Proje ekibimiz ve danışmanlarımızın ortak kurguları ve sistemsel yaklaşımları sayesinde, bugün oldukça karmaşık olan süreçlerimizi dahi Canias ERP üzerinde eksiksiz olarak takip etmekteyiz.

ERP kullanımının Panel ve EPS sektöründeki firmalar için en önemli faydaları nelerdir?

Bizim sektörümüzde üretimdeki verimlilik ve hammadde kullanımları çok önemlidir. Çünkü ürün maliyetlerimizin yaklaşık %80 kadar kısmını hammadde oluşturur. Anlık maliyet alınamadığı için kaynaklar doğru yönetilemez, verimlilik düşer ve bu da kârsızlık meydana getirir. İş süreçlerinin verimliliğinin arttırılması, anlık verilerin takip edilmesi, daha iyi finansal yönetim bir firmanın olmazsa olmazıdır. Sektörümüzde herhangi bir ERP yazılımı kullanılmadığı sürece, nakit akış, bütçe yönetimi, üretim yönetimi, kalite ve izlenebilirlik gibi süreçlerin takip edilmesi mümkün olmayacak ve bu durumda da işletmeniz sektörde hızlı bir şekilde gerilemeye başlayacaktır. Özellikle teknolojinin bu denli hayatımızda olduğu, mobilitenin önemli bir rekabet avantajı yarattığı, doğru planlamanın ise her şey olduğu bir dönemde ERP kullanımı kaçınılmazdır.

Danışman ekibin ERP projesindeki önemi hakkında ne söylemek istersiniz?

Danışman ekibin firma içerisindeki proje sorumluları ve anahtar kullanıcılar ile çok iyi iletişimde olması gerekiyor, başarılı bir ERP projesinin kilit noktası sanırım bu. Teknolojik ve ekonomik gelişim önüne geçilemez bir büyüme hızında olduğundan ve şirket vizyonumuzun da sürekli genişlemesinden dolayı, şirketimizin ihtiyaçları, süreçleri de her geçen gün değişmekte ve evrilmektedir. Danışmanlarımızın farklı mühendislik alanlarındaki teknolojik gelişmeleri takip etmesi ve aynı zamanda isteklerimizi dinleyip anlamayı bir an olsun bırakmamaları oldukça önemli. Sanırım danışman ekip ile yürüttüğünüz projeyi “kurumsal evlilik” olarak nitelendirmek yanlış olmayacaktır. Proje süresince sizi dinleyen, anlamaya ve çözüm üretmeye çalışan kısacası her anınızda yanınızda olan insanlar olduğunu düşünün. Bu yüzden danışman artık sizin ailenizden, çalışanlarınızdan biri oluyor ve yola bu şekilde devam ediyorsunuz. Her firmada öncelikle geçiş süreçlerinde bir direnç olur bunu ancak iyi ilişkilerle yönetebilirsiniz. Bu durumda danışmanın bu ilişkilerdeki rolü çok önemlidir.

Canlıya geçiş sürecinde neler yaşadınız?

Canlıya geçiş süreçleri her ERP projesinde streslidir. Yapılan kurgular, proje ekibi olarak danışmanlara aktardıklarımız ile ortaya çıkmış ancak daha denenmemişlerdir. Ayrıca kullanıcı iradesinin de kırılması ve ERP nin firmanızın kendi sürecinin bir parçası olduğunun benimsetilmesi gereken bir süreçtir. Bu süreçte biz yönetim olarak çok kararlı durduk. Proje ekibinin soğuk kanlı yaklaşımı ve yönetimin kararlılığı sayesinde canlı geçiş sürecini oldukça kolay bir şekilde atlatabildik.

Firmanızda Thales Bilişim iş birliğinden sonra iş süreçleri nasıl değişti?

Thales Bilişim iş birliği ile hedef ve ihtiyaçlarımızın neredeyse tamamı karşılanmış oldu. Geldiğimiz noktada Panelsan olarak genişleyen iç süreçlerimiz ve her geçen gün büyüyen veri boyutumuz bu iş birlikteliğinin başarısı sayesinde ölçülebilen, kontrol edilebilen ve hızlı şekilde raporlanabilen verimli bir yapı halini almıştır.

Sizce firmalar dijitalleşmenin önemini kavrayabilmiş durumdalar mı?

Bence artık farkındalar, sadece ülkemiz de değil dünyadaki rakipleriniz dahi en eski müşterinize ulaşabilecek durumda ve her geçen gün daha hızlı ve etkin bir şekilde yapmanın yollarını aramaktadır. Dijitalleşme hem sizin farklı pazarlara açılabilmenizi, bilinirliğinizin artmasını sağlıyor hem de dijitalleşme ile edinilen hızlı ve güvenilir karar verebilme yeteneği ulaştığınız pazarlarda kalıcılığınızı sağlıyor. Bu sebepten artık ülkemizde ve tüm dünyadaki işletmeler dijitalleşmenin, rekabet şartları arasında en önemli yere oturduğunun farkındalar.

Firmanızın dijital dönüşüme girdikten sonra yaşadığı değişimi göz önünde bulundurduğunuzda dijitalleşmenin önemi hakkında ne söylemek istersiniz?

Dijitalleşme ile firma iç disiplini ve kültürü oluştu. Süreçlerin ve dokümanların dijital ortamda takip edilmesi sağlandı. Hem müşteri hem de personellerin, departmanların performansları ölçülür hale geldi. En önemlisi kârlılık ve verimlilik analizleri yapılarak güncel durum değerlendirilebilir hale geldik. Hızlı ve güvenilir karar verebilme yeteneğimiz oluştu. Bir işletme nerede olduğunu bilmezse nereye gideceğini de kestiremiyor. Canias ERP bize önce nerede olduğumuzu gösterdi sonra da gideceğimiz hedefe karar vermemizi sağladı.

 

Projemiz PANELSAN Çatı ve Cephe Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Share

Thales Bilişim